Иля Помазун биография. Основни новини

"Олимпиащадион" (Мюнхен, Германия). Отворен през 1972 г. Побира 69 250 зрители.

Финалният мач от първата Шампионска лига на УЕФА през сезон 1992/93 се проведе на Олимпийския стадион в Мюнхен. Марсилия и Милан си оспорваха трофея. Срещата, която се проведе на 23 май 1993 г., завърши с победа на френския отбор с резултат 1:0.

Арена Мюнхен е домакин на втория финал на главния европейски клубен турнир през 1997 г. В този мач Борусия Дортмунд победи Ювентус с 3:1.

Олимпийски стадион (Атина, Гърция). Открит през 1982 г., реконструиран през 2002-2004 г. Побира 69 618 зрители.

Олимпийският стадион в столицата на Гърция може да се нарече щастлив за Милано. След загуба във финала на сезон 1992/93, италианският клуб отново достига до решителната фаза на турнира през следващата година, където побеждава Барселона с резултат 4:0.

Тринадесет години по-късно росонерите се завръщат на Олимпийския стадион в Атина като претенденти за трофея и отново успяват да спечелят, този път над Ливърпул с 2-1.

"Ернст Хапел Стадион" (Виена, Австрия). Открит през 1931 г., реконструиран два пъти - през 1986 и 2008 г. Побира 55 665 зрители.

Арената в австрийската столица прие финала на Шампионската лига от сезон 1994/95, а Милан участва в него за трети пореден път. Както и две години по-рано, италианците загубиха с 0:1, но този път от Аякс.

Стадио Олимпико (Италия, Рим). Открит през 1937 г., последната реконструкция е извършена през 1989-1990 г. Побира 72 698 зрители.

През сезон 1995/96 Аякс дойде в Рим като действащ победител в Шампионската лига, но холандският клуб не успя да защити титлата си. Още в първото полувреме на мача с Ювентус отборите си размениха голове, след което се стигна до дузпи. Бианконерите бяха по-точни и спечелиха главния европейски клубен трофей.

Олимпийският стадион в Рим отново получи правото да бъде домакин на финала на Шампионската лига за сезон 2008/09, но този път местните отбори не успяха да стигнат до решителната фаза на турнира. Трофеят бе спечелен тази година от Барселона, побеждавайки Манчестър Юнайтед с 2:0.

Амстердам Арена (Амстердам, Холандия). Отворен през 1996г. Побира 54 990 зрители.

Стадионът, който сега носи името на Йохан Кройф, беше домакин на финала на Шампионската лига само две години след откриването му. През май 1998 г. Реал Мадрид и Ювентус се срещнаха на терена на Амстердам Арена. Мачът завърши при резултат 1:0 в полза на мадридския клуб.

Камп Ноу (Барселона, Испания). Открит през 1957 г., той е реконструиран два пъти - през 1995 г. и 2008 г. Побира 99 354 зрители.

Стадионът на Барселона е видял много запомнящи се мачове, но финалът на Шампионската лига 1998/99 стои отделно. Без преувеличение тази среща между Байерн и Манчестър Юнайтед може да се нарече легендарна. Германците поведоха в 6-ата минута и контролираха мача до последните минути, но два гола, отбелязани от манкунианци в добавеното време на второто полувреме, донесоха победата на Манчестър Юнайтед.

"Стад дьо Франс" (Сен Дени, Франция). Отворен през 1998г. Побира 81 338 зрители.

Арената, построена в покрайнините на Париж, беше домакин на финала на Шампионската лига за първи път през сезон 1999/2000. Срещата между Реал Мадрид и Валенсия завърши с уверена победа за мадридския клуб с резултат 3:0. Това беше първият път в историята на Шампионската лига, в който клубове от една и съща държава играха на финал.

6 години по-късно, през сезон 2005/06, Барселона и Арсенал се бориха за трофея на терена на Стад дьо Франс. Лондончани, които играха в малцинство от 18-ата минута след изгонването на вратаря Йенс Леман, откриха резултата 10 минути преди почивката, но през второто полувреме голове на Самуел Ето'о и Джулиано Белети донесоха победата на каталунците - 2 :1.

"Сан Сиро" (Милано, Италия). Отворен през 1926 г. Последната реконструкция е извършена през 1989 г. Побира 80 018 зрители.

Стадион Сан Сиро е преименуван в чест на Джузепе Меаца през 1979 г., но историческото име на арената все още е най-популярното и разпознаваемо в целия свят. Финалът на Шампионската лига се проведе тук два пъти.

През сезон 2000/01 Байерн и Валенсия изиграха драматичен мач в Милано, в който дузпите изиграха основна роля. Още във 2-ата минута Гайска Мендиета изведе испанците напред от дузпа, а 4 минути по-късно вратарят на "прилепите" Сантяго Канисарес спаси дузпа на Мехмет Шол. В началото на второто полувреме Щефан Ефенберг изравни резултата от дузпа, а съдбата на мача се реши в поредица от удари след мача, в които футболистите на Байерн бяха по-точни.

15 години по-късно, през май 2016 г., Реал Мадрид и Атлетико Мадрид почти точно повториха сценария на мача между Байерн и Валенсия на същата арена. Редовното време също завърши при резултат 1:1, в продълженията отборите не успяха да си отбележат гол, а Кралският клуб спечели при дузпите.

Хампдън Парк (Глазгоу, Шотландия). Отворен през 1903 г. Реконструиран през 1999г. Побира 51 866 зрители.

Реал Мадрид и Байер 04 излязоха на терена на Хемпдън Парк във финала на Шампионската лига през май 2002 г., а шест месеца по-късно арената отпразнува своята 99-та годишнина. Самият мач завърши при резултат 2:1 в полза на Реал Мадрид и се запомни с красивия гол на Зинедин Зидан от линията на наказателното поле.

Олд Трафорд (Манчестър, Англия). Отворен през 1910 г. Последната реконструкция е извършена през 2006 г. Побира 74 879 зрители.

Вторият финал в съвременната история на Шампионската лига с участието на отбори, представляващи една страна, се проведе през сезон 2002/2003. В решителния мач от турнира, който се проведе в Манчестър, се срещнаха Милан и Ювентус. Основното и продълженията завършиха при резултат 0:0, а при дузпите победата за Милан бе донесена с прецизен удар на Андрей Шевченко.

Veltins Arena (Гелзенкирхен, Германия). Отворен през 2001г. Капацитетът на стадиона е увеличен за последно през 2015 г., днес той е 62 271 души.

Арената носи сегашното си име от лятото на 2005 г., преди това се казваше Arena AufSchalke. Стадионът беше домакин на мачове от Световното първенство по футбол и хокей. От 2002 г. тук се провежда ежегодното коледно състезание по биатлон звезди.

Финалът на Шампионската лига през 2004 г. в Гелзенкирхин е един от най-запомнящите се за руските фенове, тъй като един от головете бе отбелязан от Дмитрий Аленичев. Халфът на Порто постави крайния резултат в мача с Монако (3:0). Португалският отбор по това време беше воден от Жозе Моуриньо, който стана най-младият старши треньор в историята, печелил главния европейски клубен трофей.

Олимпийски стадион (Истанбул, Турция). Отворен през 2002г. Побира 80 500 зрители.

Стадионът в Истанбул беше построен за домакинство на Летните олимпийски игри през 2008 г., но кандидатурата на Турция не получи необходимия брой гласове и Олимпиадата се проведе в Пекин. В момента арената в Истанбул носи името на първия президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк и е най-голямата в страната.

Финалът на Шампионската лига в Истанбул през 2005 г. е може би най-великият в историята на турнира. В решителния мач Милан размаза Ливърпул с 3:0 след първото полувреме, но през втората половина на срещата голове на Джерард, Смисер и Алонсо преобърнаха всичко. В продълженията отбелязани голове нямаше, а британският клуб беше по-силен при изпълнението на дузпи.

"Лужники" (Москва, Русия). Отворен през 1956г. Последната реконструкция е извършена през 2017 г. Побира 81 000 зрители.

За първи път Русия получи правото да бъде домакин на финала на Шампионската лига 2007/08, като тази почетна мисия беше поверена на Голямата спортна арена „Лужники“. Челси и Манчестър Юнайтед се състезаваха за трофея, отбелязвайки първия път, когато два английски отбора се срещнаха в решаващ мач от Шампионската лига.

Мачът предизвика голям фурор сред феновете както в Англия, така и в Русия, на трибуните присъстваха над 67 хиляди зрители. В средата на първото полувреме Кристиано Роналдо изведе Манчестър Юнайтед напред, но Франк Лампард изравни малко преди почивката. Второто полувреме и продълженията преминаха без отбелязани голове, а при дузпите манкунианци бяха по-точни.

Сантяго Бернабеу (Мадрид, Испания). Отворен през 1947г. Последната реконструкция е извършена през 2001 г. Побира 81 044 зрители.

Домакинството на един от най-успешните клубове в съвременния футбол е домакин на финала на Шампионската лига само веднъж - през сезон 2009/10, но този единствен мач остана в историята.

Интер и Байерн се срещнаха на финала в Мадрид. Мачът завърши при резултат 2:0 в полза на италианския клуб, а Жозе Моуриньо, който по това време работеше с нерадзурите, стана третият треньор в историята, успял да спечели Купата на шампионите с два различни отбора (там сега са петима от тях: в допълнение към португалеца, това са Ернст Хапел, Отмар Хицфелд, Юп Хайнкес и Карло Анчелоти).

Интересен факт е, че в състава на миланци на финала през 2010 г. имаше само един италианец - Марко Матераци, като дори той се появи на терена в 90-ата минута на мача.

Уембли (Лондон, Англия). Отворен през 2007г. Побира 90 000 зрители.

Новият "Уембли" е построен на мястото на легендарната арена, която е домакин на мачове от Световното и Европейското първенство, Олимпийските игри и много финали на Европейската купа.

Финалният мач от Шампионската лига 2010/11, който се проведе на новия Уембли, в известен смисъл се оказа домакински мач за Манчестър Юнайтед, но това не помогна на манкунианците да спечелят трофея. Барселона, водена от триото Шави – Иниеста – Меси, спечели с 3:1.

През 2013 г. Уембли беше домакин на първия „немски“ финал на Шампионската лига, в който се срещнаха Байерн и Борусия Дортмунд. Победата и купата донесе на баварците прецизен удар на Ариен Робен, който оформи крайния резултат 2:1 в 89-ата минута.

Алианц Арена (Мюнхен, Германия). Отворен през 2005г. Побира 67 812 зрители.

Решаващият мач от сезон 2011/12 на Шампионската лига беше първият финал на турнира, който се проведе на домашния стадион на един от участниците в срещата - Байерн беше домакин на Челси в Мюнхен. Резултатът бе открит едва в 83-ата минута след удар на нападателя на домакините Томас Мюлер, но пет минути по-късно лидерът на атаката на лондончани Дидие Дрогба възстанови равновесието.

Съдбата на трофея се реши след изпълнение на дузпи. Байерн отново поведе след точен удар на Филип Лам и пропуск на Хуан Мата, но след това играчите на гостите реализираха всичките си опити, а футболистите на немския тим направиха две пропуски. Така Челси спечели Шампионската лига за първи път в историята си.

"Милениум" (Кардиф, Уелс). Отворен през 1999г. Побира 73 930 зрители.

Домашната арена на националния отбор на Уелс беше открита в началото на хилядолетието, след като получи съответното име, но през 2016 г. стадионът получи ново име - Principality Stadium, което с известна доза въображение може да се преведе просто като „Принцов стадион“, тъй като Уелс е част от Обединеното кралство, а синът на кралицата Елизабет II Чарлз носи титлата принц на Уелс.

Но да се върнем на Шампионската лига. Тук се проведе финалът на главния европейски клубен турнир през 2017 г., а участниците в този мач бяха Реал Мадрид и Ювентус. Мадридчани спечелиха с 4:1 и спечелиха втората си поредна титла в Шампионската лига, а футболните фенове запомниха тази среща със супергола на нападателя на Торино Марио Манджукич.

"Метрополитано" (Мадрид, Испания). Отворен през 1994г. Реконструиран през 2017г. Побира 67 700 зрители.

Ливърпул и Тотнъм се срещнаха във финала на Шампионската лига през 2019 г. Финалът беше първият в историята на Тотнъм и първият след финала през 2013 г., в който поне един испански клуб не е играл. Ливърпул, достигайки до финала за втори пореден път, спечели мача с 2-0. В третия си финал в Шампионската лига като старши треньор Юрген Клоп спечели трофея.

ЦСКА допусна загуба от Рубин след две грешки на дебютиращия вратар Иля Помазун.

Помазун вместо Акинфеев

Вече е известно, че номер едно на ЦСКА Игор Акинфеев ще пропусне няколко от следващите мачове на тима заради контузия. Затова за мача с Рубин младият Иля Помазун зае мястото си на вратата. 20-годишният вратар изигра първия си мач на ниво възрастни. Преди това той игра само в юношеския отбор на ЦСКА, пробва се и в младежката Шампионска лига. Разбира се, Помазун участва в предсезонните мачове на първия отбор, но никога не е играл нито един официален мач на ниво старша възраст.

Преди началния съдийски сигнал армейските фенове единодушно подкрепиха младия дебютант с удар „Помазун Иля!“. Вярно, Иля беше някак напълно нещастен с дебюта си. Той пропусна гол още във втората минута. Вината, разбира се, не е само в неопитния вратар. ЦСКА отстъпи за пореден път след сет. След изпълнение на корнер армейците нямаха време бързо да изчистят топката от наказателното поле, а Жонатас стигна пръв до нея.

Рубин, вдъхновен от отличното начало на мача, продължи да атакува. А десет минути по-късно отново изведе бразилския си голмайстор на ударна позиция. Жонатас с лекота изстреля топката в най-близкия до Помазун ъгъл. Очевидна грешка на неопитен вратар. Чудя се какво има повече в тази грешка - нерви, или липса на високо ниво на подготовка. И ще заложат ли на Помазун в следващия мач? След като допусна две попадения, Иля гледаше насторено всяка предстояща атака на гостите. Отдалеч не се виждаше дали коленете на Помазун треперят, но изглеждаше, че всичко е така. Така че основният въпрос в мача е дали Жонатас препречи пътя на младия вратар към титулярния състав с головете си.

Първи гол на Шченников

ЦСКА продължава да се върти във всеки мач. Трудно е да си представим как можете да промените състава, който вече няма достатъчно изпълнители. Но Гончаренко успява. Ротацията, разбира се, е минимална. И то засяга основно две позиции – нападател и централен защитник. Периодично главната звезда на отбора Витиньо, както и Васин и братята Березуцки получават кратка почивка. Този път резерва остана само Васин. Но липсата му не се отрази на броя на грешките в защитата. След 0:2 до десетата минута на мача обаче армейците не изпаднаха в паника. Освен това се случи чудо - Георги Шченников вкара първия си гол за ЦСКА, а бранителят откри навреме за перфектния пас на Витиньо. След това оставаше само да надхитри Рижиков, което и беше направено.

Всички събития с три попадения се побират в 13 минути на първото полувреме, след което съперниците леко намалиха темпото. ЦСКА се опита да отвърне, а Рубин влезе в защита, като че ли казанчани бяха уморени.

Преструктуриране на Рубин. Продължение

Полузащитникът на ЦСКА Алан Дзагоев увери преди мача, че ще видим „Рубин“ на Курбан Бердиев в пълния му блясък до седмия или дори десетия кръг. Засега казанският отбор има доста слабости. И един от тях все още е защитата. Комбинацията Бауер-Гранат-Кудряшов е вече четвърта в четирите откриващи мача на сезона. До известна степен контузиите допринесоха за тази ротация. Но досега нито една от тези комбинации не е играла без допуснати голове. Въпреки че е необходимо да се вземе предвид нивото на противниците на преустроения Рубин. Мачовете с Краснодар и Зенит са зад гърба ни, а на ред е Локомотив. Възможно е в следващия мач да видим друга комбинация от трима централни защитници - Рубин нае бившия Краснодар Рагнар Сигурдсон. Преди мача с ЦСКА Бердиев не изключи появата на играча в стартовия състав. В резултат бранителят дори не беше в списъка, въпреки че пристигна с отбора за мача.

Но няма страшно, справихме се и без исландеца. С много трудности и страдания. С красиви контраатаки и неотбелязани положения за Азмун и Карадениз през втората част. И то с помощта на понякога почти незабележими, а понякога и не особено красиви забавяния във времето, на които феновете на ЦСКА реагираха гневно.

Рубин печели за втора поредна победа, а ЦСКА допуска второ поражение в четири мача.

На 6 август 2017 г. във вратата на ЦСКА се появи нов вратар. Мястото на Игор Акинфеев, който е номер едно в армейския отбор от 14 години, е заето от 20-годишния Иля Помазун.

Иля идва от футболно семейство на вратари. Баща му Александър Помазун през 90-те години защитава цветовете на Спартак, Харков Металист, Сатурн, Балтика, Торпедо-ЗИЛ и много други клубове от голямата и първа лига. През 1990 г. Помазун-старши спечели Европейското първенство за младежи до 18 години като част от националния отбор на СССР, като беше неговият първи номер, а също така беше включен в националния отбор на Украйна.

Иля е роден в Калининград през 1996 г., където тогава играе баща му. Помазун-младши започва запознанството си с футбола в школата на Торпедо-ЗИЛ (известен още като ФК Москва), но след 5 години се премества в ЦСКА, така че може да се счита за пълноправен ученик на армейския отбор.

На 15-годишна възраст Помазун дебютира в юношеския отбор на ЦСКА, седна на пейката зад 16-годишния Ревякин в първия армейски отбор и получи тежко разкъсване на кръстни връзки на коляното. През есента на 2013 г. започва тренировки с червено-сините, но изигра първия си мач за първия отбор едва 4 години по-късно. Любопитно е, че още като вратар на детския отбор на ФК Москва, Помазун се разписа от свободен удар срещу Спартак Москва.

Преди началото на сезон 2017/18 Иля заши първия номер на фланелката на вратаря, която преди това принадлежеше на Сергей Чепчугов, който напусна Енисей, а след контузията на Игор Акинфеев дебютира в руското първенство в среща с АЕК. Първият мач на Помазун се оказа просто ужасен - още до 10-ата минута на мача той направи две непростими грешки. Във 2-ата минута на срещата с Рубин той изпусна топката след ъглов удар, а 8 минути по-късно я пропусна в близкия ъгъл. И двата пъти Помазун разстрои Жонатас, а същата вечер ЦСКА загуби с 1:2.

Бившият нападател на Спартак, а сега футболен експерт Валери Рейнголд оцени доста остро играта на младия вратар:

— Ролята на вратаря е следната: помагаш или съсипваш. Днес той се обърка. Млад човек, на 20 години, не залагайте. Нека администраторът стои на портата. Помазун излезе нервен, нито опит, нито характер.

Няколко дни по-късно, в мача срещу Тосно, Помазун отново пропусна, но този път грешката на вратаря не беше толкова очевидна и не повлия на резултата.